Blog
Pitagorin poučak
Poznato je da su Egipćani znali odrediti pravi kut pomoću trokuta duljine stranica 3 – 4 – 5 što im je uvelike pomoglo u izgradnji piramida, a Babilonci su primjenjivali poučak koji je Pitagora dokazao već 1900. p.n.e. No prije Pitagore važnu ulogu za izreku samog poučka ima indijski matematičar Baudhayana (800. p.n.e.). Njegov zapis smatra se prvom službenom izrekom Pitagorinog poučka: „Konop zategnut uzduž dijagonale stvara površinu koja vertikalne i horizontalne strane čine zajedno“.
Objavljeno: 26. Kolovoz 2024
Ispitivanje tijeka funkcije
Ispitivanje tijeka funkcije predstavlja jednu od najzanimljivijih i najvažnijih tehnika u matematici i primijenjenim znanostima. Kroz ovu analizu otkrivamo skriveni jezik matematike koji opisuje prirodne procese, tržišne fluktuacije, inženjerske projekte te čak i društvene fenomene. Funkcije su srce matematike, a njihovo ispitivanje omogućava nam da razumijemo ne samo kako se nešto događa već i zašto.
Objavljeno: 19. Kolovoz 2024
Funkcije
Matematičke funkcije su osnovni koncepti koji igraju ključnu ulogu u mnogim granama matematike, od osnovne algebre do napredne analize i aplikacija u prirodnim znanostima, inženjerstvu i ekonomiji. Funkcije omogućuju matematičarima da povezuju i analiziraju odnose među različitim veličinama, čineći ih središnjim pojmom u matematičkom modeliranju i razumijevanju svijeta. U ovom blogu istražit ćemo što su matematičke funkcije, kako su se razvijale kroz povijest i zašto su tako važne u suvremenoj znanosti i tehnologiji.
Objavljeno: 13. Kolovoz 2024
Algebra
Algebra je jedna od temeljnih grana matematike koja se bavi proučavanjem matematičkih simbola i pravila za manipulaciju tim simbolima. Ova disciplina nije samo srž mnogih matematičkih teorija, već ima i dubok utjecaj na znanost, tehnologiju i svakodnevni život. U ovom blogu ćemo istražiti kako je algebra nastala, njezin razvoj kroz stoljeća, i kako je postala ključna disciplina u suvremenom svijetu.
Objavljeno: 10. Kolovoz 2024
Financijska matematika - primjena u svakodnevnici
Financijska matematika, osim osnovnih koncepata poput vremenske vrijednosti novca, obuhvaća i naprednije tehnike poput prenumerando i postnumerando uplata i isplata, kao i različite vrste kamatnih računa i načina obračuna kamata.
Objavljeno: 20. Veljača 2024
Online instrukcije
Kako funkcioniraju online instrukcije? Jesu li one jednako kvalitetne kao i kontaktne? Koje su prednosti takvog održavanja? Koliko je zahtjevna njihova realizacija? Ovo su samo neka od brojnih pitanja koja se mogu postaviti kada govorimo o online instrukcijama. Većina učenika i roditelja do početka pandemije koronavirusa gotovo da nije imala nikakvog iskustva s održavanjem istih. Međutim, online instrukcije postaju sve popularnije i sve traženije, a u nastavku navodimo kako se održavaju te komentiramo standardni model i pristup.
Objavljeno: 15. Veljača 2024
Slučajnost ili ne?
Pojam slučajnosti u matematici vrlo je neobičan. Razmislite jeste li ikada hodali kroz voćnjak u kojem su zasađene iste biljke, primjerice jabuke. Svako sjeme jabuke koje je posađeno došlo je iz istog soja, sadnice su rasle u istom okruženju. Dobivale su jednako sunčeve energije, jednaku količinu brige, jednaku zemlju i suplemente za zemlju. Zatim su posađene u isti voćnjak te su nastavile rasti i razvijati se u istom okruženju. Tamo su također dobivale jednaku količinu padalina i sunčeve energije. No, ukoliko pogledate svako stablo, ono neće biti isto. Grane će izgledati malo drugačije, kora će im biti slična, kao i plodovi, visina svakog stabla ipak će se malo razlikovati. Neobično, zar ne? Bez obzira što su dobivale jednaku njegu i rasle u jednakim vanjskim uvjetima, one neće biti potpuno identične
Objavljeno: 24. Ožujak 2023
Teorija grafova
Kada u matematici spomenemo riječ graf svima je prva asocijacija dobro znani graf funkcija (naprimjer parabola u slučaju kvadratne funkcije), ali grana diskretne matematike pod nazivom teorija grafova proučava pojam grafa koji ima nešto drugačije značenje.
Objavljeno: 15. Veljača 2023
Osjeti stvaraju iluzije logaritmiranjem stvarnosti
Pojam logaritma javlja se još u 16. stoljeću, a radovi koji su prethodili njegovu otkriću pojavljuju se još u 13. stoljeću. Onaj koji je započeo eru logaritama bio je urar John Napier, prvi spomen logaritama veže se uz njegovo ime te prvi naziv logaritma je Napierov logaritam, Napier također objavljiva prve logaritamske tablice. Njihov razvoj je tekao usporedo s potrebom za njihovom uporabom. Logaritmi se nisu zaustavili u Europi, dolaze čak i do Kine gdje ih prvi donose jezuiti. Kako su god bili primjenjivani u samoj matematici i drugim oblastima matematike tako su bili i matematičko oruđe u drugim znanostima
Objavljeno: 10. Srpanj 2022
Kriptografija
Što bi to bila kriptografija? Šifra, šifriranje, kodiranje. Što predstavljaju te riječi? Siguran sam, svi mi kad smo se kao djeca igrali, skrivali, pokrivali jedni druge pred roditeljima, dajući si određene “signale” odnosno šifre koje bismo samo mi između sebe mogli razumjeti. Isto tako su i ljudi kroz povijest, razvojem tehnologije komunikacije i prijenosa informacija, imali potrebu sakriti sadržaj informacije od znatiželjnih očiju, a da ona ipak stigne do njenog primatelja. Posebno je to bilo izraženo u vrijeme ratovanja i međudržavnih špijunaža. Kriptografija je dijete matematike odnosno kombinatorike, vjerojatnosti i matematičke logike. Danas ćemo u ovom blogu spomenuti neke važnije kriptografske tehnike i potrebu za prisutnošću kriptografije u nastavi matematike.
Objavljeno: 03. Svibanj 2022
I matematičari griješe, o da!
„Zatvoriš li sva vrata pogreškama, zatvorit ćeš ih i istini!“, rekao bi pjesnik Rabindranath Tagore.
Objavljeno: 02. Travanj 2022
Blizanci različite dobi?
Kada mirujete, vrijeme vam teče jednako kao bilo kojem drugom čovjeku koji miruje. Kada se krećete, vrijeme vam teče sporije nego bilo kojem drugom čovjeku koji miruje. Da dobro ste pročitali, vrijeme može teći sporije!!
Objavljeno: 09. Ožujak 2022
Horizont - Tragom (ne)vidljive geometrije
Ako ste se nekada pronašli na početku morske pučine ili nekom ravnom polju punom zlatnih klasi pšenice, mogli ste opaziti jednu beskrajnu crtu, koja spaja kraj Zemlje i početak neba; rekao bi J. Pereljman: „…mjesto na kom se nebo sa Zemljom sastaje.“ Okrenemo li se oko svoje osi, imat ćemo osjećaj kako se nalazimo u središtu kruga. No, je li stvoreni krug samo privid ili ipak realnost? Postoji li ta granična crta koju vidimo ili je ona samo produkt naše imaginacije?
Objavljeno: 17. Veljača 2022
Kompleksni brojevi na margini mašte i dodirljive realnosti
Što su to kompleksni brojevi? Što znači kad nekom pojmu dodijelimo epitet „kompleksan“? Svatko od nas kad čuje da je nešto kompleksno u svakodnevnom životu, otpuhne. Tako je i s prvim susretom s imaginarnom jedinicom, odnosno kompleksnim brojevima na satima matematike. Gdje se prvi put susrećemo i s odgovorom na pitanje: A svrha, gdje je uporaba? Odgovor se sam nameće, kako bi svaka kvadratna jednadžba imala rješenje, uvodimo kompleksni broj pa jednadžba X*2 + 1 = 0 koja nema realna rješenja, ima rješenja: X1 = i, X2 = -i.
Što će nametnuti konkluziju kako je ponekad upravo baš matematika svrsishodna samoj sebi.
Objavljeno: 08. Veljača 2022
Escher i teselacije
Unatoč tome što se čine tako razdvojeni, matematika i umjetnost imaju dugu zajedničku povijest koja datira još iz doba starih Egipćana i Grka. U tom vremenskom periodu naglasak je stavljen na proučavanje geometrije i proporcija od strane umjetnika koji su težili ljepoti i savršenstvu što se najbolje može uočiti u arhitekturi – zlatni rez. On je predstavljao božanski, najsavršeniji rez, harmoniju preciznosti i nesavršenosti.
Objavljeno: 06. Veljača 2022
Matematika i ljudsko tijelo
Odavno je poznato da je matematika prisutna svuda oko nas. Gotovo sve u prirodi je određeno matematičkim formulama pa tako i naše tijelo. Matematika se očituje u anatomiji ljudskog tijela, od najsitnijih stanica do načina na koji se krećemo i dišemo. Stoga možemo reći da živimo u svijetu matematike
Objavljeno: 04. Prosinac 2021
Vjerojatnost preživljavanja vrste
Primjer: Duže vrijeme promatramo neku populaciju gljiva koja se razmnožava nespolno te smo došli do saznanja da svaka gljiva ima 0 potomaka s vjerojatnošću 1/12, jednog potomka s vjerojatnošću 2/3 te dva potomka s vjerojatnošću 1/4. Odredite vjerojatnost izumiranja populacije gljiva koja starta s jednim predstavnikom (kao na naslovnoj slici) te odredite očekivani broj gljiva u n-toj generaciji.
Objavljeno: 13. Studeni 2021
Squid game na matematički način
Za sve Vas koji ste pogledali seriju „Squid game“ u nastavku donosimo nekoliko matematičkih i vjerojatnosnih problema vezanih uz jednu od igara.
Objavljeno: 29. Listopad 2021
Derivacije na neformalan način
Budući da su novinski naslovi prepuni tema kao što su globalno zagrijavanja, efekt staklenika, ponekad se zapitamo na koji način bi se mogle predočiti promjene razine mora nastale uslijed djelovanja spomenutih čimbenika? Pri kojoj temperaturi će se određenom brzinom topiti ledenjaci? Na koji način se mijenja broj oboljelih uslijed izbijanja covid pandemije nakon mjesec dana od njenog početka? Odgovori na ova pitanja počivaju u matematičkoj analizi, a teme su usko povezane s problemom tangente i problemom brzine koje pak rješavamo derivacijama.
Objavljeno: 23. Listopad 2021
Gaussova krivulja
Koliko puta smo bili razočarani ocjenom tijekom školovanja ili samo pomislili koliko je nepravedna bodovna granica? Jesmo li ikada pomislili, postoji li neka „normalna“ i realna raspodjela bodova na testovima? Neki od nas koji su zaljubljenici u teoriju grafova su se možda zapitali i koja bi krivulja vjerno predočila koeficijente inteligencije nasumično odabranih ljudi, ili pak učestalost po mjesecima u godini bolesti koja nema sezonske varijacije. Ovaj blog nam donosi odgovore na ova promišljanja i upite, a središnji pojam u kojem se kriju odgovori je Gaussova krivulja.
Objavljeno: 21. Listopad 2021
Google PageRank algoritam
Guglanje, pojam koji označava pretraživanje Interneta upotrebom Google tražilice, već se
duboko ukorijenio u hrvatski jezik. Ovisno o vlastitim interesima svakodnevno guglamo kako
bismo saznali razne informacije. Na Internetu možemo pronaći gotovo sve što nam padne na
pamet, od recepata, glazbe, slavnih ličnosti, auta do znanstvenih istraživanja i najnovijih
događaja u svijetu. Informacije iz cijelog svijeta dostupne su nam u nekoliko klikova. No, jeste li
se ikada pitali kako Google radi? Na koji način rangira rezultate pretraživanja?
Objavljeno: 29. Rujan 2021
Paradoksi
Može li svemoćno biće stvoriti kamen toliko težak da ga ne može podići?
Najveći grčki lažljivac kaže: '' Ja lažem.'' Laže li on ili govori istinu?
Postoji li skup koji sadrži sve skupove?
Možda se pitate kakva su to pitanja, ali radi se o paradoksima. Većina bi nas nakon ovakvih pitanja odgovorila kao Sokrat: ''Znam da ništa ne znam.'' No i taj je odgovor sam po sebi paradoks.
Objavljeno: 22. Srpanj 2021
Geometrijske konstrukcije i problem trisekcije kuta
Euklid, otac geometrije, prvi se okušao u konstrukciji pomoću šestara i ravnala te je otkrio kako konstruirati zbrojeve, razlike, umnoške, omjere i kvadratne korijene zadanih duljina. Mogao je konstruirati i polovicu zadanog kuta, kvadrat čija je površina dvostruko veća od površine drugog kvadrata itd. Ali nije mogao konstruirati trećinu zadanog kuta, kvadrat s istom površinom kao zadani krug ili pravilni mnogokut s drugim brojem stranica, niti su mogli konstruirati stranicu kocke čiji bi volumen bio dvostruko veći od volumena kocke s danom stranicom. Kako je Euklid došao do tih problema?
Objavljeno: 06. Srpanj 2021
Žene u matematici
Brojna istraživanja otkrila su da žene u STEM poljima objavljuju manje, manje su plaćene za svoja istraživanja i ne napreduju u odnosu na muškarce u svojoj karijeri. Statistički podaci prikazuju kako su manje od 30% svjetskih istraživača žene. Nažalost, to nije ništa novo. Zašto su žene tako malo zastupljene u znanosti još u povijesti? Ima mnogo razloga. Smatra se da su pak one žene koje su uspjele i bile izuzetak pretežno muškoj znanstvenoj zajednici u povijesti, potjecale iz imućnih obitelji. Problem je bio i ostao naravno, u obrazovnom sustavu. Žene iz imućnih familija imale su mogućnost obrazovanja od kuće jer do 20. stoljeća nije bilo moguće da budu dio sveučilišta. Velik je to propust čovječansta jer koliko smo neotkrivenih genija na taj način zanemarili...
Objavljeno: 24. Svibanj 2021
Zlatni rez i suncokret
Zlatni rez se stoljećima smatra simbolom ljepote te se često koristi kako u mističnim ritualima i vjerovanjima tako i u alternativnoj znanosti. Dvije su veličine u zlatnom omjeru ili zlatnom rezu ako je njihov omjer jednak omjeru njihove sume i većoj od dvije veličine. Zlatni rez je reprezentiran iracionalnim brojem Phi koji iznosi Φ = 1,61803398875 ..... Ljudi tvrde da broj Φ pronalazimo na neočekivanim mjestima. Tako je Φ dobio mistični status jer kako ljudi misle da je to što ga pronalazimo na mnogim mjestima nekakav znak, da se ne radi o slučajnosti već o znaku tajne u svemiru. Ali je li zaista tako? Gdje završava istina o Φ i počinje mit?
Objavljeno: 17. Svibanj 2021
Logika i logičke pogreške
U svakodnevnom životu i znanosti, pogotovo kad dođe do neslaganja i prepirke, naglašavamo da je ono što kažemo logično, a sugovorniku predbacujemo da u njegovom rasuđivanju nema logike. Što je ta logika na koju se tako rado volimo pozivati?
Objavljeno: 10. Svibanj 2021
Kaos
Leptirov učinak je ideja da mali uzroci kao što je zamah krila leptira u Brazilu imaju velike posljedice, nastanak uragana u Meksičkom zaljevu. Također, leptirov učinak nadahnuo je mnoge stvaratelje u svim umjetnostima. U popularnoj kulturi značenje leptirovog učinka svodi se na to da mala, čak i najmanja odluka koju donesemo može imati velike posljedice kasnije u našim životima. Razlog zbog kojih taj novi znanstveni fenomen fascinira mnoge jest vjerojatno pitanje koje postavlja: ''Koliko dobro uopće možemo predvidjeti budućnost?''
Objavljeno: 02. Svibanj 2021
Vjerujete li svojoj matematičkoj intuiciji?
Danas vam želimo pokazati kako se neke stvari koje se prvotno čine nemogućima zapravo mogu dogoditi. Mala je vjerojatnost da nas pogodi grom, a još manja da osvojimo na lutriji. Bez obzira na to, postoje ljudi koje je grom udario više puta, ali i oni koji su osvojili na lutriji dva puta. To nikako ne znači da se trebate bojati da će vas udariti grom ili kockati nadajući se da ćete osvojiti na lutriji, jer je i dalje jako mala vjerojatnost da se to dogodi. Međutim, vjerojatnost nije nešto što intuitivno i lako shvaćamo pa ćemo vam na slijedećim primjerima pokazati kako se lako možemo zavarati i pomoći vam da razlikujete ljudsku od matematičke intuicije.
Objavljeno: 24. Travanj 2021
Veliki matematički trenutci
Od brojanja do diferencijalnog računa. Razvoj matematike je od posve primitivnog brojanja na prste dosegnuo usavršavanje vrsnih alata kojima možemo predvidjeti gibanja tijela i kojima smo naposlijetku razvili računala. Kako smo uspijeli od gradnje piramida razviti znanje za stvaranje interneta? Možemo zahvaliti našim pretcima koji su još u antici počeli razmišljati o svijetu i razvili matematiku, jezik svih znanosti.
Objavljeno: 19. Travanj 2021
Dijeljenje s nulom
Ovaj blog će razmotriti koncept dijeljenja s nulom, odnosno objasniti što bi zapravo značilo podijeliti neki konkretan broj s nulom i približiti neke matematičke ideje kojima možda možemo takvom dijeljenju pridružiti neki rezultat koji bi imao smisla.
Objavljeno: 13. Travanj 2021
Kako pomoći učenicima da svladaju matematiku?
Matematika je jedan od predmeta koji ima jako lošu reputaciju. U prilog tomu ne idu ni rezultati posljednjeg istraživanja provedenog na globalnoj razini gdje je Hrvatska pokazala loše rezultate. Da bismo mogli pomoći učenicima da ostvare bolje rezultate na testovima i uspješno savladavaju gradivo, moramo razumjeti zašto učenici imaju poteškoća s matematikom. To nije jednostavno pitanje jer postoji velik broj različitih faktora koji utječu na razvoj matematičkih sposobnosti kod čovjeka. Također je važno razumjeti da su općenito životne sposobnosti i vještine vrlo povezane s matematičkim sposobnostima, pa tako naprimjer netko tko ima poteškoća s organiziranjem bilo stvari u prostoru ili svoga vremena će vjerojatno imati sklonost da se zapetlja u koracima kad rješava neki matematički problem i slično. Naravno, neke matematičke vještine su usko vezane za matematiku.
Objavljeno: 13. Travanj 2021
Kako ispravno čitati dijagrame
Dijagram je grafički prikaz podataka koji se koristi da bi olakšao razumijevanje velikih skupova podataka i prikazao odnose među njima. Ljudima je lakše velike skupove podataka vidjeti na slici nego kao velike nizove brojeva. Ipak, istraživanja pokazuju da većina ljudi ima problema s čitanjem i analiziranjem dijagrama. Tu činjenicu često iskorištavaju političari i reklame te nas manipuliraju tumačenjima dijagrama. Zamislimo da političar nešto tvrdi i da svoju tvrdnju potkrijepljuje dijagramom. Možda bismo na prvu odmahnuli glavom na političarevu tvrdnju, ali dijagram nas uvjerava u njegove riječi zato što prikazuje brojeve dobivene računom. Na prvu izgleda kao da je dijagram u skladu s političarevim riječima, ali kada bismo pomnije obratili pažnju, mogli bismo vidjeti da nam on pokazuje ono što želi da vidimo. U ovom ćemo blogu na ematematici razjasniti kako se koriste dijagrami da biste bili u sposobni prepoznati one koje nas mogu zavarati.
Objavljeno: 10. Travanj 2021
Fraktali
Što galaksije, oblaci, živčani sustav i planinski lanci imaju zajedničko? Svi sadrže beskonačne uzorke znane kao fraktali. Geometrija je grana matematike koja proučava veličine, oblike i dimenzije stvari. Da bismo spoznali stvari, želimo opisati njihov oblik, veličinu i dimenziju. Preko dvije tisuće godina geometrija se zasnivala na Euklidovoj zamisli. Oblici koje smo poznavali i kojima smo opisivali prirodu su točka, pravac, kružnica, trokut, kugla, stožac... Ali oblaci nisu kugle, planina nije stožac niti munja putuje po pravcu. Fraktalna geometrija je geometrija prirode, mlada grana matematike utemeljeljena tek u prošlom stoljeću.
Objavljeno: 01. Travanj 2021
Povijest brojanja - primitivno brojanje
Rođenje ideje broja skrivena je u dalekoj prošlosti naših predaka. Antropolozi smatraju da nema kulture u povijesti koja nije razvila potrebu za brojanjem. Naši su pretci trebali obilježiti broj stoke, predmeta razmjene te bilježiti prolazak vremena. Obilježavanje broja, veličine, poretka i oblika slijedi iz ljudske potrebe za komunikacijom i trgovinom. Razvoj brojanja počinje otkad su naši pretci živjeli samački lovačko-sakupljački život u paleolitiku te se nastavlja prelaskom na proizvodnju hrane i stvaranja zajednica u neolitiku, a naposlijetku formiranjem drevnih civilizacija. Brojanje i brojevni sustavi napredovali su od urezivanja oznaka na predmete i brojanja na prste prije više od 40 000 godina do korištenja skupa simbola i pravila kojima danas možemo zapisati svaki zamislivi broj
Objavljeno: 28. Ožujak 2021
Kolika je zapravo pouzdanost testova na bolesti?
U današnjem blogu, motivirani pandemijom koronavirusa, donosimo Vam neke zanimljive rezultate iz teorije vjerojatnosti koji su povezani s testovima na neke zarazne bolesti. Promotrimo sljedeći problem:
Laboratorijski krvni test je 95% učinkovit u otkrivanju konkretne bolesti kada je ta bolest prisutna. Test također ukazuje na bolest i u 1% slučajeva kada je osoba zdrava. Poznato je da 0.1% populacije ima tu bolest. Kolika je vjerojatnost da slučajno odabrana osoba ima tu bolest ako je rezultat testa pozitivan?
Objavljeno: 27. Ožujak 2021
Monty Hall problem – ispravno ponekad nije toliko očito
U ovom blogu donosimo jedan poznati vjerojatnosni problem poznat pod nazivom "Monty Hall problem". Problem je ime dobio po američkom TV voditelju Monty Hallu koji je u jednom od svojih kvizova uklopio problem koji ćemo u nastavku predstaviti.
Objavljeno: 26. Ožujak 2021
Hilbertov hotel - uvod u pojam beskonačnosti
Zamislimo da negdje u Svemiru postoji hotel s beskonačno mnogo soba koje su numerirane brojevima 1,2,3,... Također, zamislimo da su sve sobe zauzete gostima (u smislu, za svaki prirodni broj n, soba n je zauzeta). Takav hotel u nastavku teksta zovemo Hilbertov hotel.
U nekom trenutku na recepciju hotela dolazi još jedan putnik koji želi sobu. Recepcionar mu mora osigurati slobodnu sobu u hotelu, inače će dobiti otkaz. Na koji način to može provesti? Jedno od rješenja je sljedeće: gosta iz sobe 1 ćemo prebaciti u sobu 2, gosta iz sobe 2 u sobu 3, ... Preciznije, gosta iz sobe n ćemo prebaciti u sobu n+1. Na taj način, soba 1 je postala slobodna i u nju ćemo smjestiti novog gosta.
Objavljeno: 25. Ožujak 2021
Matematički gen
Koliko ste puta čuli ili sami izgovorili rečenice poput: „Matematika je preteška za mene“, ili možda „Ja nikada neću razumjeti matematiku“. Ponekad i roditelji kažu nešto poput: „Ni meni nije išla matematika pa mi je jasno zašto ne ide ni mojoj djeci.“ Čini se kao da se ljudi mogu savršeno podijeliti na one kojima matematika ide jako dobro i one koji imaju dosta problema u razumijevanju osnovnih matematičkih koncepata.
Objavljeno: 22. Ožujak 2021
O simetriji
Sama riječ simetrija vuče korijene iz stare Grčke i kovanica je dvaju pojmova sym i metria što možemo prevesti kao 'ista mjera'. Već tada se taj pojam simetrije povezivao s ljepotom što možemo vidjeti u djelima poznatih grčkih mislilaca Aristotela i Platona. Zanimljive su Aristotelove riječi : 'Vodeće forme ljepote jesu uređen raspored, razmjer[simetrija], i određenost što ih otkrivaju posebice matematičari'. Tadašnji pojam simetrije više bi odgovarao današnjim shvaćanjima proporcija, odnosno razmjera. O tome su posebno vodili računa projektanti i graditelji grčkih hramova. Slijedeći te grčke principe, o odnosu simetrije i proporcija pisao je i poznati rimski arhitekt Vitruvije: 'Nacrt hrama ovisi o simetriji, načelima koje arhitekt mora vrlo pozorno i pomno promatrati. Ona su tu zahvaljujući proporciji. 'Proporcija je podudaranje među mjerama članova cjelovitog djela i cjeline do određenog dijela odabrana za standard'. Današnje shvaćanje simetrije, jednostavnim rječnikom mogli bismo reći: 'Neka stvar je simetrična ako postoji nešto drugo čime joj možete nešto učiniti tako da, nakon što s time završite, ona izgleda isto kao i prije.
Objavljeno: 22. Ožujak 2021
Neki kukci znaju što su prosti brojevi
Što znači kada kažemo da je broj prost? Definicija prostog broja glasi: Broj p je prost ako je iz skupa prirodnih brojeva i ima točno dva djelitelja, broj jedan i sebe. Koji su brojevi prosti? 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29... Prirodni brojevi koji su veći od broja 1, a nisu prosti brojevi nazivaju se složenim brojevima. Složeni brojevi mogu se napisati kao umnožak barem 3 broja. Promotrimo broj dva, jedini parni broj koji je ujedno i prost. Broj dva djeljiv je u skupu prirodnih brojeva sa samim sobim 2:2 = 1 i s brojem jedan 2:1 = 2. Idući parni broj 4 već nije prost jer jer djeljiv s 1, 2 i 4 (provjerite sami). Kako su parni brojevi djeljivi s brojevima 2, 1 i samim sobom, oni su složeni brojevi.
Objavljeno: 18. Ožujak 2021
Uvod u Vedsku matematiku – kako množiti brojeve napamet
Ovaj pradavni matematički sustav datira iz staroindijskih spisa poznatih pod nazivom "Vede" (što prevedeno znači - znanje). eMatematika u nastavku teksta donosi neke vedske metode množenja prirodnih brojeva. Preporuka je da prvo pažljivo pročitate objašnjenje metode, zatim ga vizualizirate naslovnom slikom i onda krenete na proučavanje primjera. Nakon toga, pokušajte samostalno riješiti dani zadatak, a lako ga možete provjeriti na kalkulatoru. U konačnici, cilj je da naučite množiti brojeve bez iti jedne zapisane linije. Pa, krenimo:
Objavljeno: 07. Veljača 2021
Pripreme za državnu maturu na ematematika.hr
Za maturu iz matematike možemo reći da je jedan je od završnih ispita čijim polaganjem gimnazijalci potvrđuju da imaju zadovoljavajuće znanje iz matematike stečeno srednjoškolskim obrazovanjem. Matematika je jedan od tri glavna predmeta koja se polažu na maturi te stoga učenik može odabrati hoće li je polagati na višoj ili nižoj razini.
Objavljeno: 11. Siječanj 2021
Matematika u nogometu
Nogomet je najvažnija sporedna stvar na svijetu, barem tako kažu. Igra koja korijene vuče iz Engleske najednom je postala planetarno popularna i urezala se u srca ljudi širom svijeta. S vremenom je nogomet postao najpopularniji sport, stil života, nastajali su klubovi, gradili se stadioni, osnivale navijačke skupine, ... - nogomet je jednostavno postao puno više od igre.
Objavljeno: 15. Prosinac 2020
Veza glazbe i matematike
Zašto se ne treba bojati matematike
Mnogo učenika ne voli matematiku. Smatraju je dosadnom, napornom ili nepotrebnom, izbjegavaju je učiti te se boje ići na instrukcije jer ne žele pokazati svoje ‘neznanje’. Istina je da matematika nekima ide lakše i takvi je uglavnom vole, dok nekima ide nešto teže i treba im više vremena da je usvoje. Je li moguće da je matematika toliko strašna i nerješiva? Zašto netko lako niže odlične ocjene, a netko nikako da je savlada? Zašto se toliko bojimo matematike i kakve veze ima rješavanje zadataka s rješavanjem sudokua?
Objavljeno: 04. Prosinac 2020
Koliko su važne matematičke formule?
Mislim da ne postoji učenik koji u periodu svog obrazovanja nije neko gradivo naučio napamet, jer je bilo lakše pamtiti nego otpetljavati zamršenu mrežu slova i brojeva koji tek ispravno posloženi u glavi daju smisao naučenom. U našem mozgu, pri učenju matematičkih formula mora postojati smislena veza između brojki, slova i riječi koju pokušavamo primijeniti na neki zadatak.
Objavljeno: 01. Prosinac 2020
Instrukcije iz fizike - otkrijmo zajedno svijet oko nas
Fizika je jedna od najistaknutijih znanosti u kojima matematika ima ogroman utjecaj. Razvoj derivacija, integrala i općenito, matematičkog računa, otvorio je cijeli paket novih spoznaja. U ljudskoj je naravi znatiželja, proučavanje i shvaćanje okoline i njenih zakonitosti, a upravo to je jedna od glavnih zadaća fizike.
Objavljeno: 07. Studeni 2020
Kakve veze Harry Potter ima s matematikom?
Harry Potter i Ron Weasley jako su se mučili s predmetom „Čarobni napitci“ jer ga je predavao profesor kojega nisu voljeli, analogno s tim, i predmet im je bio omražen.
Objavljeno: 05. Studeni 2020
Online instrukcije iz matematike i Google Meet
Google Meet besplatna je aplikacija za održavanje video poziva i vrlo je jednostavna za korištenje. Poziv se uspostavlja tako da jedna strana započne sastanak preko linka https://apps.google.com/meet/ ili aplikacije. Za pristup sastanku potrebno je samo upisati ime ili nadimak
Objavljeno: 30. Listopad 2020
Model online instrukcija iz matematike
Kako funkcioniraju online instrukcije iz matematike? Jesu li one jednako kvalitetne kao i one kontaktne? Koje su prednosti takvog održavanja? Koliko je zahtjevna njihova realizacija?
Objavljeno: 23. Listopad 2020
Učenici natjecatelji i kako im dati vjetar u leđa
Učenici koji su uspješno savladali školsko gradivo iz matematike, a pritom im se to isto gradivo i nije činilo suviše teško i naporno idealni su kandidati za natjecanja iz matematike.
Objavljeno: 21. Listopad 2020
8 koraka kako poboljšati ocjene iz matematike
Ako nešto ne razumijete, usredotočite se na svladavanje teme prije nego što prijeđete na slijedeću.
Objavljeno: 28. Rujan 2020
Instrukcije iz matematike - kako se pripremiti za prvi sat
Isporuka instrukcija iz matematike putem interneta može se na početku činiti čudnim konceptom, ali s novom tehnologijom i fleksibilnošću koje pruža školovanje na mreži, svakodnevno gledamo sve više lekcija i instrukcija na mreži.
Objavljeno: 19. Rujan 2020
Kako učiti matematiku na mreži
Gradiva iz matematike mogu biti teška tema s kojom se treba nositi, zbog čega smo sastavili neke stvari koje smo naučili od naših najboljih instruktora tijekom godina.
Objavljeno: 13. Rujan 2020